Rejestracja tel. 601 689 667
693 440 644, 68 454 64 45(6)
ul. A. Krzywoń 2
65-001 Zielona Góra

Dyskopatia kręgosłupa odcinka lędźwiowo - krzyżowego (L/S)

Operacja polega na usunięciu fragmentu krążka międzykręgowego zwanego potocznie dyskiem z kanału kręgowego. Jego obecność w obrębie kanału kręgowego stanowi problem, ponieważ prowadzi do ucisku struktur nerwowych, który jest przyczyną silnych dolegliwości bólowych określanych jako rwa. Jeżeli rwa występuje w tylnej części nogi mówimy o rwie kulszowej, natomiast jej obecność na przedniej powierzchni nogi określana jest rwą udową. Odpowiednio szybkie wykonanie operacji zabezpiecza pacjenta przed powstaniem zaburzeń czucia i/lub poruszania kończyną dolną.
W celu dostania się do kanału kręgowego i uwolnienia struktur nerwowych od ucisku neurochirurg wykonuje pośrodkowe nacięcie skóry w okolicy lędźwiowo-krzyżowej o długości około 4cm. Następnie odwarstwia mięśnie przykręgosłupowe po stronie zależnej od występowania objawów. Po tej czynności uwidoczniony zostaje kręgosłup. Pomiędzy łukami kręgów znajduje się struktura nazywana więzadłem żółtym. Jego usunięcie wraz z częścią fragmentów kręgów nazywanych łukami pozwala na dostanie się do kanału kręgowego – jest to określane mianem fenestracji. 
Zabieg operacyjny wykonywany jest przy użyciu mikroskopu, który umożliwia odpowiednie oświetlenie pola operacyjnego oraz jego powiększenie. W celu precyzyjnego wyznaczenie miejsca operowanego używa się śródoperacyjnego aparatu rentgenowskiego.

Cała operacji trwa około 1 godziny i jest wykonywana w naszej klinice w ramach oddziału 1-dniowego.

 

Lekarze operujący:
Bemben Miłosław - specjalista neurochirurg i neurotraumatolog,
Defort Piotr - specjalista neurochirurg
Giblewski Grzegorz - specjalista neurochirurg, neurotraumatolog 
Kot Marcin - specjalista neurochirurg 

Specjalistyczne Centrum Medyczne Wiśniowa Clinic © 2017Wykonanie: