Rejestracja tel. 601 689 667
693 440 644, 68 454 64 45(6)
ul. A. Krzywoń 2
65-001 Zielona Góra

Operacje ginekologiczne z dostępu endoskopowego

HISTEROSKOPIA
Histeroskopia jest jednym z najczęściej wykonywanych małoinwazyjnych zabiegów ginekologicznych. Polega ona na wprowadzeniu do jamy macicy od strony pochwy przez kanał szyjki macicy aparatu endoskopowego wyposażonego w kamerę, za pomocą której lekarz może ocenić wzrokowo anatomię jamy macicy. Podczas zabiegu usuwa się zauważone patologiczne zmiany (np. polipy, mięśniaki podśluzówkowe, ciała obce) w jamie macicy za pomocą odpowiednich narzędzi. Niekiedy w trakcie zabiegu może zaistnieć potrzeba rozszerzenia kanału szyjki macicy i wyłyżeczkowania zawartości jamy macicy. Materiał pobrany w czasie zabiegu wysyłany jest następnie do badania histopatologicznego.
Procedura wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Czas hospitalizacji to 1 dzień.
Kontrolna wizyta pozabiegowa powinna odbyć się po 3-4 tygodniach. Przez około 4 tygodnie nie należy podnosić przedmiotów o wadze powyżej 5 kg oraz wykonywać ćwiczeń wymagających napinania powłok brzusznych (zaangażowania tłoczni brzusznej). Aktywność seksualną można rozpocząć po 14 dniach od zabiegu.

LAPAROSKOPIA
Laparoskopia jest małoinwazyjną alternatywą dla zabiegów laparotomii, czyli operacji na jamie brzusznej wykonywanych z podłużnego bądź poprzecznego rozcięcia powłok brzusznych. W zależności od charakteru podejrzewanego schodzenia można wykonać zabieg diagnostyczny lub operacyjny W przypadku laparoskopii wykonywane są jedynie małe nacięcia od 5 do 10mm, przez które wprowadza się do jamy brzusznej prowadnice rurowe – trokary – a przez nie zarówno kamerę, jak i narzędzia robocze. Standardowa liczba takich nacięć wynosi od 2 do 4. Operacje wykonuje się po wytworzeniu odmy otrzewnowej, czyli wypełnieniu jamy brzusznej gazem – umożliwia to uwidocznienie poszczególnych narządów oraz zapewnia miejsce do manipulacji narzędziami. Wnętrze jamy brzusznej jest  obserwowane na monitorze. Z uwagi na niewielką inwazyjność zabiegu, dolegliwości bólowe po wypisie do domu są z reguły nieznaczne i mogą być skutecznie leczone ogólnodostępnymi lekami przeciwbólowymi.
Procedura wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Czas hospitalizacji to 2- max.3 dni.
Zdjęcie szwów skórnych następuje po 7 – 10 dniach od operacji. Kontrolna wizyta pozabiegowa powinna odbyć się po 3-4 tygodniach. Przez około 4 tygodnie nie należy podnosić przedmiotów o wadze powyżej 5 kg oraz wykonywać ćwiczeń wymagających napinania powłok brzusznych (zaangażowania tłoczni brzusznej). Aktywność seksualną można rozpocząć w zależności od rodzaju zabiegu po 2 – 4 tygodniach.

Drogą laparoskopową można wykonać następujące procedury:

1) LAPAROSKOPOWE USUNIĘCIE MACICY - TLH 
Jest to najczęściej wykonywana procedura ginekologiczna na świecie, przeciętny czas trwania zabiegu wynosi 45 – 120minut.  Najczęstszą nieonkologiczną przyczyną kwalifikacji do tego rodzaju zabiegu są mięśniaki macicy.  Podczas tej procedury macica po wycięciu jest  w sposób bezpieczny usuwana za pomocą specjalnie dedykowanego manipulatora od strony pochwy.

2) LAPAROSKOPOWE NADSZYJKOWE USUNIĘCIE MACICY -  LASH 
Sporadycznie i przy określonych ściśle wskazaniach można odstąpić od usuwania całej macicy i odciąć jedynie trzon macicy, pozostawiając jej szyjkę w miejscu anatomicznym. Trzon macicy jest usuwany poprzez użycie tzw. morcelatora, który pomniejsza go i umożliwia jego usunięcie przez jeden z trokarów o średnicy 10mm. Czas trwania zabiegu jest porównywalny bądź nieco dłuższy od procedury całkowitego laparoskopowego usunięcia macicy.

3) LAPAROSKOPOWE OPERACJE JAJNIKÓW I JAJOWODÓW
W sposób laparoskopowy można zoperować zmiany patologiczne (torbiele, guzy) występujące zarówno w obrębie jajników, jak i jajowodów. Jest to również sposób na leczenie zmian chorobowych występujących w przebiegu endometriozy. Czas trwania zabiegu wynosi przeciętnie 30-90minut.
 

4) LAPAROSKOPOWE USUNIĘCIE MIĘŚNIAKÓW MACICY 
Operacyjne usuwanie objawowych mięśniaków macicy jest złotym standardem ich leczenia i powinno być rekomendowana wszystkim pacjentkom chcącym chcącym zachować płodność. Czas trwania zabiegu zależny jest od ilości, wielkości oraz lokalizacji mięśniaków, przeciętnie wynosi około 90 – 180minut.

5)  LAPAROSKOPOWA DIAGNOSTYKA NIEPŁODNOŚCI MAŁŻEŃSKIEJ 
Jest to procedura stosowana jako jeden z elementów diagnostyki niepłodności, w jej trakcie podawany jest  przez pochwę, szyjkę macicy, jamę macicy i jajowody specjalny kontrast w celu sprawdzenia ich drożności. W celu podania kontrastu niezbędne jest założenie specjalnego aparatu do pochwy (aparat Schultzego), który będzie wprowadzał kontrast przez szyjkę macicy. Czas trwania zabiegu wynosi około 30minut. 

6) LAPAROSKOPIA DIAGNOSTYCZNA
Jest to zabieg wykonywany najczęściej z powodu zespołu bólowego miednicy mniejszej. Laparoskopia diagnostyczna polega na wzrokowej ocenie narządów miednicy małej i jamy brzusznej oraz pobraniu materiału do badania cytologicznego lub/i histopatologicznego lub/i mikrobiologicznego. Czas trwania zabiegu uzależniony jest od zmian chorobowych będących przyczyną operacji, najczęściej w przypadku braku zmian patologicznych wynosi około 30 minut.
 

7) LAPAROSKOPOWA BOCZNA UTEROPEKSJA SPOSOBEM DUBUISSONA
Nowa świetna operacja w zaburzeniach statyki narządu rodnego, polega na podwieszeniu macicy lub pochwy do powięzi mięśni prostych brzucha za pomocą specjalnej taśmy. Dzięki tej metodzie można przywrócić anatomiczną pozycję macicy, niwelując jej wypadanie. Operację można przeprowadzić w różnych typach obniżenia narządów miednicy mniejszej. Czas trwania operacji to przeciętnie około 90min.

Specjalistyczne Centrum Medyczne Wiśniowa Clinic © 2017Wykonanie: